Imuni sistem. Kako to stvarno radi?

Datum: 23.07.2024.

Autor teksta: Mr Pharm. Brankica Milinković

Izraz imunitet izražava sposobnost tela da uništi strane materije čija je svrha da uđe u jezgro ćelije tela i tamo se razmnože. Način jačanja imuniteta nužno vodi kroz stalnu uravnoteženu ishranu punu vitamina i minerala i dovoljno vežbanja. U vreme kada je koncentracija respiratornih virusa u vazduhu veća, važno je podržati imunološki sistem povećanom dozom vitamina (C i D) i minerala (cink).
Međutim, jak imunitet neće se razviti tokom vikenda, ne čekajte da se pojave virusi, već se za njih pripremite nedeljama unapred.
Onog trenutka kada virus uđe u telo, unutra se vodi sistematska borba. U slučaju vitamina C, vitamina D i cinka, opravdano je tvrditi da je bez njihovog dovoljnog unosa imunitet nedovoljan. „Suplementacija ovih esencijalnih sastojaka u obliku kvalitetnih dodataka prehrani može se preporučiti i preventivno i u obliku povećanih doza zbog znakova infekcije ili osjećaja gubitka vitalnosti. Takođe ima indirektan uticaj na našu psihu“, zaključuje imunolog prof. Dr. Jan Krejsek.

Primarna zaštita su koža, sluznice, suze, pljuvačka i želudačni sokovi. Oni mogu uništiti klice ako pojedete nešto štetno za vaše zdravlje. Da su sve zaustavili koža, sluznice i želudačni sokovi, patogeni (virusi, bakterije, zagađivači) ne bi imali šanse. Realnost je drugačija, pa ako patogen pređe prvu barijeru, uključen je drugi odbrambeni mehanizam, tzv. urođen imunitet. To je ono čime ste obdareni od prirode, od svojih predaka. Ovo uključuje makrofage – ćelije sposobne da apsorbuju i ubiju neprijateljske mikroorganizme i patogene. Istovremeno, dendritičke ćelije sa receptorima koji registruju stranu supstancu pokušavaju da je se oslobode upalom. Osetićete to u sebi kao povećanu telesnu temperaturu ili kao osećaj pečenja, a ponekad i otoka određenog dela tela.

A ONDA JE IMUNITET DOBIO …. BELE KRVNE ĆELIJE, BORITE SE!

Jednom kada samo urođeni imunitet nije dovoljan, dodaju se mehanizmi stečenog imuniteta. Ovde se patogenima suprotstavljaju T i B limfociti (bela krvna zrnca), najvažniji čuvari imunološkog sistema.

KO SI TI? PRIJATELJ ILI NEPRIJATELJ

Čim imunološki sistem identifikuje sa kojim se patogenom suočava, postepeno počinje da uključuje mehanizme stečenog i urođenog imuniteta. Vitamin C značajno pomaže u ubrzavanju imunološkog odgovora. Što pre telo reaguje, manje štete virus ili bakterija mogu naneti organizmu. Bez vitamina C, bela krvna zrnca se usporavaju.
Pri prvom susretu, odgovor tela je duži jer imunološki sistem traži ono što bi moglo da funkcioniše. U međuvremenu, virus ili bakterija mogu prodreti u jezgro ćelije tela, prepisati DNK i početi da se množe.

CINK ŠTITI ĆELIJE I PODRŽAVA IMUNSKO SEĆANJE

Dovoljno cinka sprečava ulazak virusa u ćelijsko jezgro. Istovremeno, podržava proliferaciju, rast, formiranje i funkciju imunoloških ćelija, čiji je broj ključan za odbrambenu upalu.
Ako je prvi susret sa virusom uspešan, bela krvna zrnca formiraju memorijske ćelije u kojima se čuvaju važne informacije. Ova imunološka memorija služi da omogući telu da odmah i efikasno reaguje ako telo ponovo napadne isti patogen.

VITAMIN D AKTIVIRA BELE KRVNE ĆELIJE

Vitamin D, koji ima nekoliko funkcija, takođe značajno ometa imunološki sistem. U imunološkom sistemu jača antiinfektivne barijere i aktivira NK ćelije (tip belih krvnih zrnaca, takozvane prirodne ubice), čija je glavna svrha odbrana od virusnih, parazitskih i bakterijskih infekcija.

Vitamin D takođe ima regulatornu ulogu u telu. Pri prvom susretu sa nepoznatim virusom organizam može „poludeti“ i početi napadati sve moguće, uključujući i sopstvene imunološke ćelije. Vitamin D kontroliše da antitela ciljaju samo na patogene. Uravnotežene reakcije su bitne u borbi.

Mr.Pharm Brankica Milinković

Podeli članak:

Povezani članci

Bol zglobova u fokusu

Zglobovi predstavljaju spojeve, veze između kostiju. Oni obezbeđuju pokretljivost različitih delova tela i zajedno sa mišićima omogućavaju kretanje. Bilo kakav...

Pročitaj više

Nedenaturisani, biološki aktivan kolagen

Govoriti o ulozi i važnosti kolagena za naš organizam, znači govoriti o jednoj dosta kompleksnoj temi koja treba da bude...

Pročitaj više

Sada novo a odavno poznato!

Bol i otok je najčešći simptom kod muskuloskeletnog poremećaja. Bol se kreće od blagog do jakog, od akutnog i kratkotrajnog...

Pročitaj više

Kontakt

Ako imate dodatnih pitanja, ili želite da stupite u kontakt sa nama, M&V Pharm tim je uvek raspoložen za saradnju!