Oksidativni stres – tihi ubica

Datum: 19.12.2023.

Autor teksta: Mr Pharm. Brankica Milinković

Devojka pod stresom radi za laptopom

Oksidativni stres je ono što ne boli i nema specifične simptome, a nosi epitet “tihi ubica”.
Savremeni način života dovodi do povećanog rizika od oksidativnog stresa. Loše životne navike, nedovoljna fizička aktivnost, neizbalansirana i loša ishrana dovode do stanja oksidativnog stresa koje ne prepoznajemo sve dotle dok se ne manifestuje određeno oboljenje.
Međutim lekari su saglasni da se može i ovo stanje držati pod kontrolom, sprečiti posledice i
razvoj bolesti uzrokovan oksidativnim stresom.

Oksidativni stres se definiše kao pomeranje ravnoteže u ćelijskim reakcijama oksido-redukcije u smeru oksidacije što rezultira ostećenjem ćelije. Sada sigurno razumemo to čuveno “antikoksidansi”? Moćno oružije koje stiti ćeliju od propadanja.
Mnogo se poslednje vreme priča o njima, al uvek tražimo to mudro rešenje kako prepoznati i odabrati najbolje.

Da krenemo od početka, mi farmaceuti uvek posežemo sa starim dobrim proverenim lekovima, još kada znamo da su ispraćeni novom tehnologijom, e tu nema greške.
Znamo da je u stručnoj literature opisan kao najmoćni endogeni antioksidans ALA (alfa lipoinska kiselina). ALA se prirodno stvara u organizmu, starenjem se smanjuje njena biosinteza, te je neophodno unositi je putem ishrane ili suplementacije. Od izuzetnog značaja je da bude prirodnog porekla time je veća njena apsorpcija i iskoristljivost.

Za šta se upotrebljava prirodna alfa-lipoinska kiselina?

Koristi se kod dijabetesa, periferne polineuropatije (oboljenje perifernih nerava koje se karakteriše trnjenjem, grčevima, peckanjem), retinopatije (oštećenje očne strukture – retine), kardiomiopatije (oštećenje srčanog mišića), cerebralne ishemije (smanjena koncentracija kiseonika u mozgu), oboljenja srca i krvnih sudova (povećan nivo masti u krvi, ateroskleroza).
Pošto se dobro usvaja i prolazi moždanu barijeru, koristi se i kod senilnosti, posle moždanog udara, kod Alchajmerove bolesti.

I celu priču o dejstvu ALA upotpunjujemo sa vitamin B6 koji doprinosi održavanju normalnog metabolizma proteina i glikogena, regulaciji hormonske aktivnosti, normalnog energetskog metabolizma, smanjenju umora i iscrpljenosti i doprinosi normalnoj funkciji imunskog sistema.

Mr Pharm. Brankica Milinković

Podeli članak:

Povezani članci

Imuni sistem. Kako to stvarno radi?

Izraz imunitet izražava sposobnost tela da uništi strane materije čija je svrha da uđe u jezgro ćelije tela i tamo...

Pročitaj više

Kad “zaškripi” u kolenima…

Osteoartritis, degenarativno oboljenje zglobova, je najučestalije oboljenje zglobova.Bol koji se javlja u zglobovima pri pokretu nakon miorvanja, a potom pri...

Pročitaj više
Devojka koju boli vrat

Kada pokret boli, prepoznaj i deluj

Bol je subjektivno, neprijatno opažanje i osećaj, koji se može javiti usled oštećenja tkiva, njegovog predstojećeg oštećenja ili usled psiholoških...

Pročitaj više

Kontakt

Ako imate dodatnih pitanja, ili želite da stupite u kontakt sa nama, M&V Pharm tim je uvek raspoložen za saradnju!